Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Stanovništvo

Raspoloživa istorijska građa ukazuje na viševekovnu naseljenost Sićevačke klisure pretežno srpskim stanovništvom. Na stanovništvo klisure veliki uticaj imala su ratna razaranja praćena iseljavanjem i kasnijim obnavljanjem naselja, postojanje privremenih naselja („zbegova”) itd.

Broj stanovnika Sićevačke klisure zavisio je i od doseljavanja, raseljavanja i iseljavanja ljudi.

Pregled naselja u Sićevačkoj klisuri
Pregled naselja u Sićevačkoj klisuri

Doseljavanje stanovništva

Doseljeničko stanovništvo naselja Sićevačke klisure najvećim je delom poreklom iz susednih naselja, krajeva i zemalja (Bugarska).

Najstarijie doseljeničke familije zastupljene su u sledećim naseljima: Lanište (poreklom su iz Gulijana, Bugarske i susednog sela Crnče), Dolac–selo (poreklom su iz Bugarske i Gornjeg Rinja) i Sićeva (iz okoline Svrljiga i Čokota).

U starije doseljenike spadaju familije i porodice u naseljima Dolac–selo (poreklom iz Gradišta), Kunovica (poreklom iz Čukljenika) i Jelašnica (gde je u većem obimu bilo prisutno doseljavanja porodica raznovrsnog porekla sa prostora Srbije, pa i šire, nakon otvaranja rudnika uglja (1889.), a pogotovo između dva svetska rata).

Grupi novih doseljenika na ovom prostoru pripadaju porodice doseljene nakon završetka Drugog svetskog rata većinom u naseljima Prosek, Jelašnica, Sićevo  i Ostrovica.

Raseljavanje i iseljavanje stanovništva

Raseljavanje stanovništva karakterišu preseljavanja stanovnika iz slabije razvijenih sela (Gradište, Lanište, Crnče, Dolac (selo), Kunovica, Ravni Do i Manastir) u ekonomski značajnija naselja (Sićevo, Ostrovica i Jelašnica), kao i preseljavanje žitelja na lokacije pored postojeće trase magistralnog puta Niš–Dimitrovgrad.

Do sredine 18. veka doseljavanje je imalo veći obim od iseljavanja, obzirom da se stanovništvo sklanjalo od Turaka i formiralo zbegove u Sićevačkoj klisuri. Deo populacije se trajno zadržao, a poznato je da su iz takvih zbegova formirana sela Sićevo i Ostrovica. Po oslobođenju od Turaka iseljavanje stanovništva je bilo prisutno u manjem obimu (trajno preseljavanje pečalbara u okolinu Smedereva, Rumuniju i druge krajeve).

Intenzivan industrijski razvoj okolnih urbanih centara (Niš, Bela Palanka, Pirot) praćen je, od 1960. do danas, iseljavanjem stanovništva, najvećim delom u Niš i njegova prigradska naselja. Na taj način je došlo do demografskog pražnjenja manjih i ekonomski slabijih naselja Sićevačke klisure.

Prema rezultatima popisa iz 2011. tendencija opadanja stanovništva je registrovana u svim naseljima Sićevačke klisure. Prosek je jedino naselje u Sićevačkoj klisuri sa kontinuiranim porastom ukupne populacije od sredine 20. veka do 2002. (pogotovo od 1990.), a Jelašnicu, Ostrovicu i Sićevo karakteriše stagnacija stanovništva sa tendencijom opadanja zadnjih decenija.

Spoljašnja veza: Wikipedia