Četri dela klisure
Prema reljefu Sićevačka klisura se može podeliti na četiri međusobno povezana dela.
Prvi deo klisure - Kusača i Crvenica
Prvi deo Sićevačke klisure dugačak je oko 5,4 km i pruža se od betonskog mosta na Nišavi u naselju Prosek do betonske brane električne centrale na Nišavi kod sela Sićeva.
Južnu stranu klisure, u prvom delu, čini planina Kusača (771 m), većim delom strmo zemljište koje prelazi u okomite stene. Kusača je pošumljena hrastovom, lipovom i grabovom šumom. U centralnom delu Kusače nalazi se manastir Svete Bogorodice.
Severna strana prvog dela Sićevačke klisure je u nižim predelima delimično pošumljena, a u višim predelima – brdo Ječava (596 m), pretežno gola i nepošumljena. Od 1970. godine ovaj deo klisure je prerastao u veliko vikend naselje sa preko 300 vikend kuća, zanatskih i ugostiteljskih objekata.
Na mestu spajanja prvog i drugog dela klisure Nišava je 1922. godine pregrađena branom, čime se deo vode skreće u kanal dug oko 2 km, koji je potom levom obalom Nišave vodi do turbina hidrocentrale, izgrađene 1931. godine.
Drugi deo klisure - Konjarnik
Drugi deo Sićevačke klisure počinje od brane hidrocentrale na Nišavi, kod Sićeva, i prostire se uzvodno do ulaza u Ostrovičku kotlinu. Dugačak je 3 km i pošumljen retkim rastinjem. Sa leve strane Nišave, pod nagibom od 75-80°, do visine od 300 m uzdiže se brdo Konjarnik, preko kojeg vode jedino kozje staze.
Desna obala klisure (predeo „Dračje“) takođe je kamenita i strma, ali nešto blažeg nagiba. Preko ovog zemljišta, sem železničke pruge i međunarodnog puta koji idu pored Nišave, nema drugih staza ni puteva. Obe strane ovog dela Klisure predstavljaju divnu panoramu.
Treći deo klisure - Ostrovička kotlina
Treći deo, u dužini od 2,5 km, poznat i kao Ostrovička kotlina, počinje od pešačkog visećeg mosta i proteže se do železničkog mosta na Nišavi. Ovaj deo klisure je proširen i prekriven obradivim zemljištem, njivama, vinogradima i voćnjacima.
U centru kotline, na desnoj obali Nišave, je železnična stanica Ostrovica (ranije Sveta Petka), a na levoj obali Nišave, u neposrednoj blizini čeličnog drumskog mosta koji spaja selo Ostrovicu sa magistralnim putem E-80, nalazi se električna hidrocentrala „Ostrovica“.
Četvrti deo klisure - Gradištanski kanjon
Četvrti deo klisure, u dužini od 5,5 km, poznat je pod nazivom Gradištanski kanjon. To je najinteresantniji i najlepši deo Sićevačke klisure. On obuhvata prostor od železničkog mosta na Nišavi kod naselja Ostrovica, do Belopalanačke kotline. Na ulazu kod Manastira Sveta Petka kanjon je dubok 360 m, a na izlazu ispod sela Gradišta 260 m. Uz desnu obalu Nišave u Gradištanskom kanjonu prosečen je, i jednim delom izgrađen kroz 13 tunela ukupne dužine 1.045 m magistralni put, a uz levu obalu kroz četiri tunela međunarodna železnička pruga Niš—Sofija—Istanbul.
Spoljašnja veza: Wikipedia