Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Poljoprivredna podružina

Bolest vinove loze, filoksera,  koja se u  Francuskoj pojavila 1864. godine, brzo se širila po Evropi. Bolest je u Srbiju preneta sa zapada, preko Slovenije, Hrvatske i Vojvodine. Već 1884. godine bolest se pojavila i u niškom vinogorju i za kratko vreme uništila vinograde. Poznata domaća vinova loza nestala je, a vinogradari su pretrpeli veliku ekonomsku štetu. Posebno su teško stradali oni krajevi u kojima je vinova loza bila glavna kultura, kao što je Sićevo.

Vlada kraljevine Srbije nastojalaje da preko Poljoprivrednog društva u Beogradu, koje je osnovano 1869. godine, pruži pomoć vinogradarima. Društvo je dobijalo redovnu državnu pomoć radi unapređenja celokupne poljoprivrede i u tom cilju organizuje podružine po unutrašnjosti Srbije. Tako je iz Vinodelsko-voćarskog udruženja izrasla 1899. godine POLjOPRIVREDNA PODRUŽINA sa rasadnikom površine 2,75 ha.

Inicijatori i osnivači Poljoprivredne podružine bili su Mateja Radojković sa sinovima Nikolom i Jovanom, Đorđe Radenković sa braćom i sinom Todorom, pop Milan, Miloš Stanković, Đorđija Pavlović sa sinom Blagojem, Mita Ilić Zulum i Ljubomir Velković Mirko. Za prvog predsednika Poljoprivredne podružine izabran je pop Milan, a za potpredsednika Đorđe Radenković. Sedište podružine bilo je u kući Anatanasa Jankovića. U podružini je izvršena stručna raspodela rada prema sposobnostima i školskim kvalifikacijama. Nikola Radojković je vodio ratarstvo, Blagoje Pavlović vinogradarstvo, a Todor Radenković stočarstvo. Knjigovodstvo je najpre vodio pop Milan, a zatim Blagoje Pavlović. Kasnije, dolaskom novih članova, izvršena je reorganizacija i izmenjene su uloge.

Narodni poslanik Đorđe Radenković
Narodni poslanik Đorđe Radenković
Blagoje Pavlović
Blagoje Pavlović

Obilazeći ovaj kraj radi podizanja crkve Svete Petke, podružinu je posetio kralj Milan Obrenović sa svojim saradnicima. Građani Sićeva su ga tom prilikom upoznali sa svojim teškoćama i štetom koju su pretrpeli zbog filoksere. Tada je kralj dodelio finansijsku pomoć podružini i obećao stručnu pomoć za njen rad. Ubrzo nakon toga u Sićevo je došao Borivoje Lj. Nešić, kalemar niškog loznog rasadnika. U to vreme, u celoj Srbiji je bilo svega sedam rasadnika za lozu i to u: Nišu, Bukovu (Negotinska krajina), Jagodini, Župskom Aleksandrovcu, Smederevu, Kragujevcu i na Topčideru .

Rad Poljoprivredne podružine privukao je sve poljoprivrednike, jer su stručna uputstva gotovo o svim pitanjima poljoprivredne proizvodnje, koja je ona davala, vodila brzom napretku. Naročito se afirmisala američka loza koju su nabavili Mita, Mateja i Đorđe.

Podružina i rasadnik Sićevčanima pružaju znanje o kalemljenju na američkoj podlozi, proizvodnji kalemova i načinu sadnje vinograda. Stručnjaci drže kurseve, a u rasadniku, na oglednim parcelama ljudi se praktično upoznaju sa obradom i zaštitom vinograda. Na seoskoj njivi u mestu zvanom „Preseka“ podignuti su ogledni vinogradi, matičnjak i voćnjak. Sazidana je i zgrada u kojoj su stanovali stručnjaci.

Ekonom Borivoje Lj. Nešić i njegovi pomoćnici pružali su seljacima pomoć u odabiru vrste kalemova i drugih kultura za pojedine vrste zemlje. U to vreme prvi put se uvode nove vrste loze: balanđera, šasla, portalis i druge. Najviše se kalemi i sadi prokupac, plovdina, smederevka, hamburg, dok su malaga, tamnjanika, drenak, rizling i adakalka kalemljeni u manjim količinama. Od ovog grožđa pravljena su crna i bela vina, dok su sortna vina bila retkost.

Rasadnik je bio lepo uređen, ograđen žicom, a svuda okolo bile su zasađene jabuke. U njemu se radilo i proizvodilo sve do Prvog svetskog rata, kada je zapušten i skoro uništen.

Za veoma kratko vreme, od 1899. do 1904. godine, Sićevčani su postali pravi stručnjaci u oblasti vinogradarstva. Brzo su se kao takvi pročuli, i njihova loza je bila na ceni u Pirotu, Knjaževcu, Zaječaru i drugim mestima. Proizvodnja vinskog kalema se u Sićevu održala sve do sedamdesetih godina prošloga ovoga veka, kada je gotovo prestala.

Posle povlačenja državnog ekonoma iz rasadnika, Poljoprivredna podružina je 1904. godine obustavila rad.

Literatura: Zadrugarstvo u Sićevu 1905-1990., Zemljoradnička vinogradarska zadruga “Sićevo”, Sićevo, 1990.