Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Privredne delatnosti

Privreda naseljenih mesta u Sićevačkoj klisuri nalazi se u fazi recesije i karakteriše je pad društvenog proizvoda, visoka stopa nezaposlenosti, zastarelost mašina i opreme, niska produktivnost rada i ekonomičnost poslovanja. Zbog velike usitnjenosti poljoprivrednih poseda smanjene su mogućnosti upotrebe savremenih agrotehničkih mera i poljoprivredne mehanizacije, pa su prinosi prilično skromni.

Glavne privredne delatnosti su vinogradarstvo, ratarstvo, stočarstvo, pčelarstvo i sakupljanje lekovitog bilja i šumskih plodova, dok su trgovina, ugostiteljstvo, turizam i saobraćaj slabo razvijeni.

Sićevačko vinogorje
Sićevačko vinogorje

Na ovom prostoru, postoje dobri uslovi za razvoj vinogradarstva i voćarstva, a u poslednje vreme i sve atraktivniju proizvodnju jagodičastog i bobičastog voća, naročito maline, kupine i borovnice.

Vinogradarstvo, kao tradicionalna grana poljoprivrede po čemu je vekovima poznat ovaj kraj, neguje se najviše u Sićevu (koje je 1924. godine imalo 960.000 čokota vinove loze), Proseku i Ostrovici. Voćarstvo je nedovoljno razvijeno i odlikuje se ekstenzivnošću i niskim prinosima po stablu.

Vinarski podrum ZVZ "Sićevo"
Vinarski podrum ZVZ "Sićevo"

Razvoju stočarstva pogoduju velike poljoprivredne površine pod livadama i pašnjacima. Međutim, usled slabe primene agrotehničkih i agrohemijskih mera stočarska proizvodnja je nedovoljno razvijena i usmerena uglavnom na zadovoljenje ličnih potreba lokalnog stanovništva.

U poslednje vreme, u skladu sa režimima zaštite Sićevačke klisure, kao posebne grane poljoprivrede sve više dobijaj na značaju, sakupljanje šumskih plodova i lekovitog bilja, proizvodnja organski gajene hrane i ribolovni turizam.

Ratarska proizvodnja
Ratarska proizvodnja

Lekovito bilje je veoma je zastupljeno u Sićevačkoj klisuri. Bogatstvo lekovitog bilja u klisuri čine: kamilica, kantarion, majčina dušica, hajdučka trava, glog, zova, kleka,  divlja ruža i mnoge druge.

Među plodovima drugih biljaka na ovom području najveći značaj imaju: borovnica, kupina, jagoda, malina, lešnik, dren, divlja jabuka, divlja kruška, divlja trešnja itd.

Spoljašnja veza: Wikipedia